Selle aasta viimase postitusena läheb kirja magusate jõulumandlite retsept. Teha oli lihtne, suurema osa tegi pesamuna. Aga minu arust on suhkrut ja muna ja kõike selle koguse jaoks liiga palju. Ma viskasin reaalselt vähemalt pool suhkru-vürtsi-munasegu pärast mandlite eraldamist (st pärast seda, kui segu tuli ahjust välja ja oli kuivanud) ära. Vabalt prooviks umbes poole väiksema kogusega. Maitse on muidugi võrratu, hurmav, täpselt selline nagu peab.
Mis siin toimub?
Challenge ka:
TEHA IGAL NÄDALAL VÄHEMALT ÜKS KORD ÜHE UUE RETSEPTI JÄRGI SÜÜA.
Ja kirjutada see siia üles, või linkida, või panna märge raamatule ja leheküljele.
reede, 31. detsember 2021
laupäev, 18. detsember 2021
Krõbe kana magushapus kastmes
Tuli hiina toidu isu ja üks Uncle Ben'si magushapu kastme purk oli ka ilusti olemas. Siis avastasin, ets sellest meie perele küll ei piisa ning kuna kana tahtsin niikuinii juurde teha, siis leidsin Nami-namist selle roa retsepti. Seega tegin pooles mahus kastet juurde: praadisin ühe suure sibula, veidi ingveri, 1 punase paprika. Selle segu lisasin valmis kastmele, samuti maisitärklisega paksendatud purgiloputusvee ja ketšupi, suhkru, 1 pls sushiäädikat. Lisasin ka veel ananassi, sest meile nii maitseb.
Omaette ooper on kana. Tegin retsepti järgi, suuremapoolsed tükid (järgmine kord teeks ehk väiksemad), paneerisin kartulitärklises, praadisin kolmes jaos - see oli tegelikult ainus, mis selle roa puhul aega võttis. Ja siis lisasin krõbekana kastmele vahetult enne serveerimist. Poiste silmad läksid süües suureks, et küll on alles hea ja mahlane liha. Tõsi, see on vist kõige mahlasem kana, mis ma eales olen suutnud tekitada! Märksõnaks: paneering tärklises!
Serveerisin basmati riisiga ja no absoluutselt sama maitse, mis hiina restoranis. Nii täkkesse! Nämm! Muide, kuna sööjaid oli seekord vaid 4 ja ühel oli vist kõht täis, siis jäi suht palju alles, aga ongi hea! Eks paneering pehmeneb, aga kana mahlasus säilib kindlasti.
esmaspäev, 13. detsember 2021
Jõuluvärvides toorjuustukook
Nii tore, kui vahel tulevad külalised - siis kohe tahaks ka midagi uut katsetada!
Seekord, 3. advendil tundus vahva midagi jõuluvärvilist valmistada. See jõuluvärvides toorjuustukook valge šokolaadiga oli mulle juba mõned päevad tagasi silma jäänud. Kuna mul on suurem vorm, tegin 1,5-kordse koguse ja oli täpselt paras. Kuna smuutit oli poetopsikus veidi vähem kui vaja, lisasin 1,5 laimi mahla ja natuke riivisin koort ka juurde. Ideaalne!
Härra pärast kommenteeris, et kui vahel ikka söömise vahele kiidetakse, siis see lihtsalt ahmiti sisse - kõigepealt silmadega ja siis suudega :)
Imeline, aitäh autorile!
pühapäev, 5. detsember 2021
Lihtsad küpsis-muffinid
2 muna
1 tl vanillisuhkrut
1 tl riivitud sidrunikoort
100 g suhkrut
200 g riisijahu
1 tl kartulitärklist
100 g päevalilleõli (mul rapsiõli)
värskeid või külmutatud marju
Vahusta munad, vanillisuhkur ja sidrunikoor. Lisa suhkur ja vahusta veel hoolikalt paar minutit. Sega omavahel riisijahu, tärklis ja küpsetuspulber ning lisa veerand jahusegust muna-suhkruvahu sisse, segades ettevaatlikult alt üles liigutustega. Siis sega juurde ülejäänud jahusegu ning õli, sega kergelt.
Jaota tainas väikestesse küpsetusvormidesse (nt pabervormidega vooderdatud minimuffinivormidesse - seda ma tegingi), pista iga küpsise sisse üks mari. Küpseta 190-kraadises ahjus umbes 7 minutit, kuni küpsised on kuldpruunid. Jahuta ja kaunista tuhksuhkruga.
kolmapäev, 24. november 2021
Mandlimaitsega kinoapuder
Viiele umbes selline kogus:
2 dl kinoad
8 dl mandlipiima
4 küpset pirni, riivituna (mul oli 2 õuna)
näpuotsatäis soola
2 tl kaneeli
2 tl vanillsuhkrut
2 tl kardemoni
1 tl muskaatpähklit
3-4 sl vahtrasiirupit
2 spl maapähklivõid
Loputa kinoa, pane 8 esimest koostisosa potti keema. Kuumuta madalal kuumusel 8-10 min (ma ütleks, 10-15 min). Lisa vahtrasiirup ja maapähklivõi, lase tõmmata u 10 min. Maitsesta lõplikult, serveeri marjade, pähklite jms-ga.
Tähelepanekud: esimese sööja jaoks oli puder liiga kuum ja vähe tõmmanud. Mina ise sõin siis, kui puder oli tund seisnud ja veel soe, mitte kuum. Siis oli küll väga maitsev! Seega tahab tõmmata, jahtuda ja tavaliseks koolipäevahommikuks seega ei sobi. Kui just multikeetjas teha...?
esmaspäev, 22. november 2021
Kookospiimaga lõhesupp
Ma teen lõhesuppi üldiselt ilma retseptita ja ikka on hea. Korra või paar olen teinud ka koorega varianti (enne piimatalumatuse ajastut) ja äkki korra ka kookospiimaga. Tänane sai aga nii hea, parim kõigist, et märgin selle ikka siia üles.
Baasiks kasutasin seda retsepti, aga vastavalt sellele, mis mul kodus oli. Ja muidugi tegin rohkem, sest meid on viis.
Minu variant käis nii:
5 väiksemat porgandit
1 sibul
1/4 juursellerit
2-3 suuremat kartulit
veidi porrulauku, peotäis herneid
poole väikse sõrme suurune jupp ingverit
2 dl kookospiima
Kõigepealt praadisin sibula ja porgandi, veidi aja pärast lisasin tükeldatud ingveri ja juurselleritükid, siis lisasin tunde järgi vett. Kalapuljongit ega -kuubikut mul polnud, panin lihtsalt aedviljakuubiku , soola, loorberirehe, sidrunipipart. Lasin keema, lisasin kartulikuubikud.
Porrulaugu tükeldasin pikkipidi ja praadisin pannil. Lisasin supile, kui see hakkas valmis saama, koos hernestega. Ka lõhetükid (mitte pisikesed, pigem suuremad) praadisin kergelt pannil ära, maitsestasin ja lisasin alles lõpus koos kookospiimaga supile. Selleks ajaks oli juba tuli alt keeratud. Maitseks peterselli.
Superluks nämma värk!
Kolme koostisosaga energiapallid
IME-lihtsad energiapallid!
Ma ei muutnud retseptis midagi, välja arvatud asjaolu, et tegin kohe kaks korda rohkem. Võiks teha ka kümme korda rohkem. Köögikombain töötles koostisosad väga kenaks massiks, mis hakkas vormides hästi kokku. Kookoshelbed ei jäänud siiski veeretamisel palli külge kinni, seega veeretasin kergelt mandlijahus, et oleks pärast mugavam näpu vahele võtta.
Mina sööks neid söögi alla ja söögi peale...
reede, 19. november 2021
Sügisõhtune hautis hakkliha, köögiviljade ja läätsedega
400 gr segahakkliha
1 suur sibul
2 küüslauguküünt
1 paprika
200 gr kapsast (mul oli opeaaegu 400 g ja sobis väga hästi)
4 porgandit
2 dl punaseid läätsi
1 spl bbq kastet
1 spl magusat tšillikastet
7 dl vett
1 veiseliha puljongikuubik
peotäis värsket peterselli
soola, pipart maitsestamiseks
Tükelda sibul, küüslauk.
Pese, puhasta ja tükelda paprika.
Koori porgandid ja riivi jämeda riiviga.
Tükelda kapsas väikesteks tükkideks.
Pruunista paksupõhjalises potis hakkliha. Maitsesta soola ja piprga ning lisa barbeque kaste ja magus tšillikaste. Sega läbi, prae veel mõni minut.
Lisa sibul ja küüslauk. Lase mõni minut haududa.
Lisa juurviljad: kapsas, porgand, paprika, läätsed. Kuumuta mõned minutid.
Lisa vesi ning puljongikuubik. Sega läbi.
Lase tasasel tulel kaane all 20-25 minutit haududa.
Lisa tükeldatud petersell ja sega läbi.
pühapäev, 7. november 2021
Seafilee mee-võikastmes
Pühapäevalõunaks tegin seekord midagi eriti-eriti head, aga samas lihtsat: sea sisefileed mee-võikastmes.
Tegin täpselt nii, nagu retseptis kirjas, lisamaitsena kasutasin mingit vürtsikat sealiha maitseainet. Kõrvale tegin imelist bataadi-kartulipüreed. Seekord 4 kartulist ja 2 bataadist, aga sellest jagub neljale (v.a juhul, kui kõht pole väga tühi). Meil õnneks oligi 4 sööjat.. Liha oli u 500 g, sellest jagub ka neljale.
Lõikasin filee pooleks, sest pann oli väiksem kui lihatükk ning tõstsin praepannilt liha kastmega enne ahju panemist ümber ahjuvormi. Kastmele lisasin õige pisut vett ja peterselli, oli jumalik.Võta ahjukindel pann. Pane 3 sl või ja 2 sl mett pannile ning kuumuta tasasel tulel, kuni mesi ja või on sulanud.
Maitsesta seafilee soola ja pipraga, soovi korral ka mõne maitseaineseguga*. Pruunista pannil ümberringi (umbes 5 minutit). Siis tõsta pann kuuma ahju ning küpseta 15-20 minutit.
Võta ahjust välja. Serveerimiseks lõika seafilee paksudeks viiludeks ning tõsta soojendatud taldrikule. Nirista peale veidi kastet.
* Võib võtta tšillipulbrit, Cajuni või taco maitseainesegu, meelepärast ürdisegu jms.
laupäev, 6. november 2021
Kuku paka
Kuku paka on kana kookoskastmes ning see on tuntud suahiili roog, mida süüakse palju Ida-Aafrikas, eriti Keenias. Retsept ilmus värskes Nipiraamatus ja see tundus just lihtne, hea ja sobiv meie perele.
Mul kahjuks värsket ingverit polnud, seega kasutasin pulbrit, aga kurkum oli see-eest väga hea. Tšillit ma ka ei pannud - ikkagi eestlased ju :) Mahu lisamiseks (sööjaid oli ootamatult palju) lisasin porgandiribasid ja herneid, minu arust sobisid need väga hästi.
Väga-väga mõnus roog!
Vaja läheb (neljale):500 g kanafileed või -kintsuliha
400 g täisrasvast kookospiima
soola-pipart
praadimiseks õli
Marinaad:
2 küüslauguküünt
pöidlaotsasuurune tükk värsket ingverit
2 suurt, võimalusel lihatomatit
pool sidrunit
soovi korral 1 tšillikaun
1/2 tl kurkumit
2. Lõika kana 2 × 2 cm kuubikuteks. Tõsta kana marinaadikaussi ja sega kätega korralikult läbi. Jäta kana pooleks tunniks toatemperatuurile maitsestuma. Kilega kaetult võid lasta kanal külmkapis maitset koguda ka paar tundi kuni üle öö.
3. Võta kanatükid marinaadist ja prae õlis igast küljest kuldseks.
4. Kuni kana praeb, valmista kaste. Selleks kalla kaussi jäänud marinaad potti ja sega hulka kookospiim.Lase kastmel 10 minutit podiseda, kuni see pakseneb.
5. Vala kookose-tomatikaste kanatükkidele pannil ja kuumuta 5 minutit. Lisa kastmesse poole sidruni mahl ja timmi maitse soola-pipraga parajaks.
6. Serveeri kanarooga riisi ja värske koriandriga.
pühapäev, 17. oktoober 2021
Uppsala õunakook
.. raamatust "Oma Maitse retseptiraamat 2005-2010".
Nagu sissejuhatuses ütleb retsepti autor, on see maitsvaim ja universaalseim õunakook maailmas. Tuleb vist nõustuda! Lisaks väga lihtne teha ka!
Mina kasutasin rasvaineks margariini (Keiju sinist) ning jahuna segu, milles oli ka mandli- ja maisijahu. Mulle meeldib, kuidas maisijahu teeb kõik hästi kollaseks ja lisab mingit mõnusat pähklimekki. Valget nisujahu läks sisse vast max 50 g. Ja piima asemel panin sisse ühe sojajogurti jäägi. Nii et seda kooki saab väga hästi teha ka siis, kui peres on piimatalumatu.
Mina ei teinud lahtikäivas küpsetusvormis, vaid tavalises keraamilises koogivormis ja sain väga hästi kätte. Sõime jäätisega ja/või vahukoorega, kes kuidas soovis. Ikkagi pühapäevaõhtu!
teisipäev, 12. oktoober 2021
Õunakeeks
... ameerika moodi.
Nagu zucchini bread, ainult et õunaga. Isegi retseptis oli selline variatsioon kirjas. Megahea sai. Muidugi panin suhkrut veidi vähem ja õunu ma ei hakanud küll koorima, sest olid oma aia õunad. Lisasin rosinaid, veidi sidrunisuhkrut. Hästi lihtne oli teha. Ja kogu elamine sai head lõhna täis!
1,5 tassi jahu (mul segujahud)0,5 tl soodat
0,5 tl soola
0,5 tl küpsetuspulbrit
veidi muskaatpähklit
1 lahtiklopitud muna
1 tass suhkrut (julgelt võib panna 3/4 tassi)
1,5 tassi riivitud õuna (tegin köögikombainiga, väga kiirelt läks)
1/4 tassi toiduõli
0,5 tassi pähkleid (mul oli vähem, aga see-eest lisasin rosinaid).
Segada kuivained omvahel.
Segada muna, õli, suhkur ja riivitud õunad omavahel ja siis kõik kokku. Õrnalt segada.
Küpsetada u 50 min.
esmaspäev, 13. september 2021
Läätsesupp kookospiimaga
Jälle üks lihtne, aga megahea (vegan)retsept: läätsesupp kookospiimaga!
Ingverit mul polnud, aga tean ka, et noorim laps peaks seda maitset liiga vängeks. Lisasin veidi ingveripulbrit. See-eest oli mul kvaliteetne kurkum. Tomatihoidisena kasutasin vanaema letšot ja üht suurt tomatit ning kookospiima oli pool purki ehk u 2 dl. Läätsed olid seguna, aga peamiselt nn punased läätsed. Et oleks tummisem ja toidaks ära meie pere meessportlased, praadisin pannil hea hulga suitsusaunasinki ja lisasin pärast supile. Meile sobib nii! Kogus oli täpselt paras. Ja kõik kiitsid!
Jube lihtne, kiire ja hea toit argipäeva õhtusse.
neljapäev, 9. september 2021
Vegan šokolaaditort
Esmakordselt peame pesamuna sünnipäeva tema toidutalumatuse tingimustes. See aga ei peaks takistama sünnipäevatordi olemasolu hommikusöögilaual! Parimad eestikeelsed veganretseptid olen leidnud Sandra Vungi veganblogist Taimetoit. Seekord läks käiku trühvlitordi nime kandev retsept. Põhjas kasutasin u 1/3 osas gluteenivabu küpsiseid, ja lisasin juurde kaerakliisid, maisijahu ja mandlijahu. Tegin muide vaid poole kogusest ja seda on perele täiesti piisavalt, isegi mitmeks tükiks!
Täidise tegin alguses originaali järgi, siis maitsesin ja tundus liiga vängelt šokolaadine. Lisasin juurde kvaliteetset maapähklivõid, veel kookospiima ja veidi kaerakoort, siis veel maapähklivõid. Mulle endale juba tulemus meeldis, aga sünnipäevalaps ise ütles hommikul, et ikka liiga šokolaadine. Lastele võiks maitse tõesti veelgi mahedam olla, samas mulle kohvi kõrvale ikka hullult maitses! Alkoholi ma ei lisanud, aga võimalik, et see lisaks ka mingit olulist nüanssi. Vähemalt täiskasvanute jaoks!Samas on sellel retseptil potentsiaali jõuda väga lähedale Pagaripoiste vegankoogile, mis on meie pere absoluutne lemmik. Seal on vist ka india pähkleid ja datleid. Kindlasti proovin nendega ka!
Veel meeldis mulle see, et tekstuur ja tihkus jäid superluks. Hea lõigata, hea süüa - kõik täpselt paras.
reede, 3. september 2021
Lihtne, minimalistlik banaanikeeks
August oli töiselt ja perekondlik-logistiliselt täiesti crazy, mis peegeldub ka selles, et ühtegi uut retsepti ma tõesti ei proovinud. Ei mäletagi, mida sõime. Eks improt sai ikka tehtud.
Nüüd aga olid mõned banaanid väga äraminemise peal ja leidsin väga lihtsa banaanikeeksi retsepti. Tõesti lihtne! Jahu osas tegin segu kaera-, maisi-, riisi- ja täisteranisujahust ning selles keeksis võib mu arust täitsa vabalt üldse nisu vältida. Piimana kasutasin kaerapiima, aga munad panin küll sisse. Suhkrut panin vähem, aga võib ka retseptijärgse kogusega proovida. Kreeka pähklid on super match - sellisena meenutas see banaanikeeks kõige rohkem minu jaoks nostalgilist tõelist ameerika banana bread'i. Väike peoptäis kuivatatud jõhvikaid hüppas ka sisse, sobis samuti hästi.
Väga rahul!
reede, 23. juuli 2021
Vegan pannkoogid
200 ml kaerajooki
120 g jahu
1 sl õli
1 tl küpsetuspulbrit
½ tl soola
Pane kaussi jahu, küpsetuspulber ja sool. Sega läbi. Seejärel kalla õli jahusegu sisse, sega põhjalikult. Lisa aeglaselt kaerajook. Sega korralikult läbi, et ei jääks klimpe. Hea pannkoogitainas on vedel, kuid mitte nagu vesi.
Kui pann on kuum, tõsta kulbiga taigen panni keskele. Kulbi tagumise poolega juhi taigen pannil laiali. Küpseta ühelt poolt, kuni näed, et pealmine pool on tahenenud. Keera pannkook ümber ja küpseta veel 1–2 minutit.
pühapäev, 30. mai 2021
Väga vegan šokolaadikook
Inglise keeles on selle nimi water cake, aga veekook kõlab eesti keeles ikka liiga veidralt.
Õigem oleks väga vegan šokolaadikook, sest sellesse kooki ei käi muna ega piim. Ehkki, on öeldud, et piima võib kasutada vedelikuna, kui tahtmist on. Kook on siiski nisujahu baasil, seega päris sobiv meie pere allergikule pole, aga nisuga on meil asjad paremaks läinud, seega pigem väldime piima kui nisu.
Lühidalt nii:
380 ml vett (võib asendada piimaga, apelsinimahlaga vms)80 ml oliiviõli
1 tl vanilliekstrakti või -pastat
370 g jahu (jahu tuleb sõeluda, siis jääb tulemus kohev!!!)
2 tl küpsetuspulbrit
240 g suhkrut (panin vähem, u 220 g ja ok)
4 sl kakaod
Vispelda kokku vesi ja õli, sega omavahel kuivained. Vala vedelsegu kuiva sisse, vispelda segi ja vala vormi.
Maitsestamiseks sobivat mis iganes. Mina kasutasin seekord apelsini (u poole apelsini mahl ja natuke riivitud koort), aga ilmselt sobiks siia tõesti üsna palju eri maitseid.
Kook jäi väga maitsev, õhuline, täpselt parajalt niiske või parajalt kuiv. Kindlasti sobiks lõigata horisontaalselt pooleks ja panna vahele hapukat moosi. See kook on ka sellepärast hea, et vajaminevad koostisosad on peaaegu alati kodus olemas.
reede, 7. mai 2021
Kana maapähklivõikastmes
Üks mõnus, üsna kiiresti valmiv gluteeni-, laktoosi-, kaseiini- ja munavaba aasiapärane õhtusöök.
Tegin üsnagi selle retsepti järgi. Kasutasin kanakintse, sest need on mahlasemad kui fileed. Köögiviljadest läks loosi porgand, pastinaak ja natuke paprikat. Küüslauku ei pannud seekord kuigi palju, aga üldiselt järgisin retsepti, ka kastme osas. Seesamiõli mul küll polnud, aga muus osas sai kõik sisse. Pärast valasin kastme kanale ja köögiviljadele (seda miskipärast retseptis kirjas polnud) ja sai übermõnus. Riisinuudelid mul polnud, seega sõime riisi - no peaaegu sama ju :)
Mulle väga-väga maitses! Täiega sööks veel! Ja veel natuke!
kolmapäev, 28. aprill 2021
Ahjus röstitud bataat, peet ja kikerherned
Kui iga päev pead süüa tegema, ja koroonaajastu tõttu veel 3 korda päevas, ja kui üks laps on toidutalumatustega, siis on väga raske hoida pidevat vaimustust toidutegemise vallas. Seda enam, et ei jaksa ega taha mitut sööki paralleelselt teha (vahel ikka teen ka, eriti hommikuti), seega püüan teha neid toite, mida saab valmistada gluteeni-, piima- ja munavabalt. Ehkki nt gluteeniga tuleb ikka aeg-ajalt patustamist ette.
Hiljuti ostsin poest täitsa uuena Lia Virkuse kokaraamatu "Minu parimad lihtsad kodused toidud ja küpsetised". Tundus, et selles on plaju lihtsaid retsepte. Nüüd lapates vaatan, et seal on hästi palju kooke ja magustoite, mida ma eriti vanasti väga armastasin, aga praegu väga ei tee, sest sellised asjad sisaldavad kõik gluteeni ja/või muna ja/või piimatooteid.
Aga, siiski-siiski, soolaste toitude seas on päris mitu meile sobivat rooga!
Midagi sarnast on ka olemas ka netis, Mari-Liisi blogis: röstitud bataat kikerhernestega. Lia Virkuse retseptis on lisaks peet, mis teeb selle roa veel mitmekülgsemaks, maitvsamaks, värvilisemaks, ilusamaks. Peet maitseb siin võrratult! Maitseained on suht samad. Minu väikseim pidas roooga veidi liiga krehvtiseks, nii et ehk võiks lastele mõeldes vürtsi vähem panna, aga ega ma seekord tõesti ei koonerdanud, küüslauguküüned olid ka suured. Bataati ja peeti võtsin mõlemat 500 g. Enne valmimist panin roale peale ka mõned peekoni- ja singiviilud, mis tahtsid ära söömist. Kõrvale tegin raijta-moodi segu kreeka jogurtist, riivitud kurgist, küüslaugust ja soolast. Hästi sobis ka väike kukkel või sai.
See roog vaimustas mind tõsiselt! Kiire! Lihtne! Odav! Maitsev! Ilus!!!
reede, 9. aprill 2021
Tatrasalat
Tegelikult täitsa imelik, et ma pole sellist salatit varem ise teinud, ehkki küla peal ja pidudel olen saanud küll ja alati on väga meeldinud.
Ühesõnaga - lihtne tatrasalat. Ega siin mingit raketiteadust pole ja midagi mõõtma ei pea. Mina kasutasin kotikestes kiirtatart ja 2x100 g oli napilt paras, eriti kuna oli ka muud kõrvale. Keetsin ära, loputasin külma veega, nõrutasin ja läks kohe käiku.
Tegin 2 versiooni: laktoosivaba ja tavalise. Mu allergik väitis, et tema oli PALJU parem. Sellesse ei pannud ma muna ega koort, oli peaaegu ainult majonees. Ja tõesti: kas just palju, aga suts veel parem oli tõesti. Selle teise, põhiportsu, tegin ehk liialt koorese. Seega, erinevalt kartulisalatist ei tasu sellesse liiga palju kastet panna.
Minul oli seekord mingi suht õrn sink ja kogu salat tuli väga õrn, aga seda sobib kindlasti teha ka korraliku suitsusingiga. Muidugi ka värske kurk ja marineeritud kurk. Maitseks tilli.
Miks mitte ka maal suuremale seltskonnale kohe suur ports teha. Eriti kui kurki on voolilt käes, ja ka nt head maasuitsusinki.
esmaspäev, 29. märts 2021
Vale-Ferrerod
Juba ammu oli mõttes teha datlitrühvleid, nagu kõik moodsad terviseblogijad seda juba aastaid teevad. Mitte et ma oleks blogija või eriline dieettoidu friik. Aga proovida tahaks!
Tegin selle retsepti järgi nn vale-Ferrerosid. Enam-vähem nii tegingi, loobusin vaid kohvipulbrist (mida mul polnud) ja piima polnud ka vaja, datlid olid isegi juba nii "märjad". Pigem oli natuke jahu veel juurde vaja, et õige konsistents saavutada. Pähkleid röstida ma ei viitsinud, kasutasin niisama ja sai ka väga maitsev. Pähklikreemina kasutasin pooleks Nutellat ja naturaalset maapähklivõid.
Tegin kohe topeltkoguse ja sain täpselt topeltkoguse trühvleid, ehk 22 tk, ehkki ma isegi ei püüelnud sama arvu poole. Tgeelt võiks teha ka väiksemad, sest see kate on ka väga paks ja trühvlid tulevad üsna suured. Ja hirmus head. Toitvad! MÕNUSAD! Neid võiks müüa mingis kodukohvikus kalli raha eest...
pühapäev, 28. märts 2021
Sidruni-martsipanikook
Retspt ja valmistamiskäik on sellised:
100 g martsipani
100 g suhkrut
100 g toasooja võid
2 muna
50 g nisujahu
ühe sidruni riivitud koor (3 g)
Glasuur:
150 g tuhksuhkrut
ühe väikse sidruni mahl (30 ml, mitte rohkem!)
pistaatsiapähkleid ja nt külkuivatatud sõstraid või vaarikaid
Kuumuta ahi 180 kraadini.
Mikserda omavahel kokku martsipan (mina riivisin) ja suhkur. Seejärel lisa mikserdamist jätkates või. Lisa ükshaaval munad. Viimasena sega sisse jahu ja sidrunikoor. Valas tainas võiga määritud ja küpsetuspaberiga kaetud 20 cm koogivormi. Küpseta u 25 min. Küpsust testi puutikuga. Jahuta kook ja pane serveerimistaldrikule.
Sega glasuuriks kokku tuhksuhkur ja sidrunimahl ning määri koogile. Kaunista meelepäraselt. Mina kasutasin hakitud pistaatsiapähkleid ja mustsõstrabeseeküpsise puru.
kolmapäev, 17. märts 2021
Itaaliapärane tomati-kanahautis
Leidsin ühe retsepti, mis kohe silma köitis. Et võiks meie perele sobida. Selleks on itaaliapärane tomati-kanahautis, mida on ka suht lihtne teha. Mina nt tegin ühe veebikoosoleku kõrvalt, kus ma põhiliselt kuulama pidin.
Paprikat mul polnud, asendasin selle paari peotäie brokkoliga, mille lisasin väikeste õisikutega veidi enne roa valmimist. Ja mahendamiseks (kuna tundus kuidagi kärts) lisasin üksjagu koort (antud juhul sojakoort).
pühapäev, 14. märts 2021
Ülepannipliinid Inara moodi
Meil on täna maslenits, ja kuidas saakski teisiti kui alustada seda päeva pannkookidega. Maslenitsa ajaks valmisid Seto Küügil vahvad videod pliinide küdsämisest, ning kuna mul pole juuretist ega ka pliinirauda, et teha Rieka retsepti järgi (peaks hankima, sest ahi mul ju on!), siis otsustasin teha Inara retsepti järgi. Järgisin soovitusi ja koguseid väga täpselt ning pliinid said imelised! Pälvisid väga ohtralt kiidusõnu. Kuna rasvaine on taignas sees, pole seda pannile vaja lisadagi ja kõik läheb sellevõrra kiiremini. AITÄH!
Retsept on selline:
2 muna0,4 l piima (või osaliselt vett)
2 tl suhkrut
200 g jahu (segajahud)
2 spl sulavõid või toiduõli (mina kasutasin õli - on mugavam)
teisipäev, 2. märts 2021
Pirnimoos mandlilaastudega
Veel ühed tervislikud ampsupallid
Peaaegu juba nagu terviseblogi! Aga elu ise suunab, sest peres on toidutalumatusega kimpus laps ja hunnik sportlasi, kellele ka tahaks tervislikku toitu pakkuda...
Ameerikas tunduvad sedasorti ampsupallid (kindlasti on olemas parem eestikeelne sõna, mul lihtsalt ei tule meelde) blogides täitsa populaarsed olevat ja neid leidub kümneid. Seekord tahtsin ära kasutada üht gluteenivaba müslit, mis sihtrühmale sugugi ei maitsenud. Lisasin ka muud müslit. Retsept tugineb sellele retseptile. Mulle kohe üldse ei meeldi see viis, kuidas kirjutatakse kilomeetrinepikkune postitus ja retsept on kuskil all lõpus ja hirmus rohkesõnaliselt. Seega konspekteerin siia lühidalt ümber:
1/2 tassi kreemjat maapähklivõid
1/4 tassi kiirkaerahelbeid
3-4 spl jahvatatud linaseemneid (asendasin kanepi - ja speltakliidega)
3-4 spl mett
1,5 tl vaniljet
3 spl kuivatatud marju-puuvilju (mul jõhvikad ja kirsid, samuti panin väikse peotäie kõrvitsaseemneid)
Ja muidugi tegin kohe kahekordse koguse. Maapähklivõid panin vist suts vähem ja lisasin kleepuvuse suurendamiseks u 1 tl või vähem vahtrasiirupit. Koguseliselt võiks vist teha kohe 10-kordse ja hoida neid sügavkülmas, aga kardan, et need süüakse salaja kohe ära. Sest need pallid on täiesti pööraselt head. PÖÖRASELT!!!
laupäev, 20. veebruar 2021
Kaerahelbe-mustika-purukook
neljapäev, 11. veebruar 2021
Tervislikud ampsupallid
Proovisin tervislikke pallikesi teha, inspireerituna sellest retseptist.
Tegemise käigus selgus, et mul pole pooli asju kodus olemas! Näiteks arvasin, et mul on kliisid, aga tutkit. Linaseemnejahu ka polnud. Ja maapähklivõi oli see Prisma naturaalne, mitte crunchy. Minišokolaaditükke polnud samuti.
Kasutasin siis seda, mis oli, tunde järgi. Selleks, et paremini kokku hakkaks, lisasin veidi vahtrasiirupit. Linaseemnejahu asemel kasutasin kookosjahu, sest kookoshelbed said ka otsa ja neid sai segusse vähem kui ette nähtud. Natuke lisasin üht maitsetut müsli, mis niisama süües kuigi hea polnud. Šokolaadi kusjuures ei pannudki.
No ja jube head said! Jagan siin pallikese korraga igaühele, ülejäänu hoian salajas. Ma ei tea, kui palju neid söödaks, kui oleks võimalus piiramatult süüa... Äkki peaksin ükspäev proovima: teen nt õhtul filmi vaadates valmis ja söögu siis hommikusöögiks nii, nagu jaksavad? Aga muidugi tuleks sel juhul kohe teha 3-kordne kogus!!! Ma tegin ühekordse, et proovida, kuidas on, aga edaspidi ikka vähemalt 2-3kordselt.
reede, 5. veebruar 2021
Kõrvitsablondiin
Ehk originaalis magusvürtsikas ja šokolaaditäpiline kõrvitsablondie. Hakkasin suure hurraaga pihta, kuniks avastasin, et mul polnud kodus tumedat šokolaadi. Oli ainult valget šokolaadi. No aga blondile käibki ju valge šokolaad? Muidu ju poleks sugugi blond, vaid mingi segapudru?
Nii saigi. Muu läks nagu retseptis, v.a jahus kasutasin segu spelta-, kaera- ja riisijahust. Päris GL-L-K-vaba ei hakanud seekord tegema, isegi või oli tavaline. Ja peale pekaanipähklite asemel kreeka pähklid. Kardemoni polnud. Ingverit läks vähem. Kõrvitsapüree oli mul olemas. Seega saab lihtsa ja kiire sildi (muidugi või tuleb varem pehmenema võtta, seega koogiteoplaani peab ikka pisut ette pidama).
Väga hea tuli! Nämm, ma vist võtan veel natuke. Äkki ei peaks? Ahh, talv ju, väljas on mingi -20 ja peabki sooja kooki sööma! mmm, ma ei tea, kas teistele jääbki....
reede, 22. jaanuar 2021
Kõrvitsakook Torta di Zucca
Ma sain juba sügisel ühe umbes 20-kilose kõrvitsa ja muudkui lükkasin selle menetlemist edasi. Sest teda on korraga lihtsalt nii palju. Kui ta aga esimese pleki külge võttis, siis polnud muud teha kui see Kolgata tee ette võtta. Nüüd on saanud purkide viisi marineeritud kõrvitsaid ja karpide viisi püreestatud kõrvitsat ja suppi ja muffineid ja küpsiseid. Tahtsin siiski ka midagi uut proovida ja sõelale jäi Torta di Zucca, kuna seal tundus olevat kõige vähem asendamist vajavat kraami (ikka selle toidutalumatuse pärast).
Asenduse tegin juba esimese sammu juures, kasutades või asemel kookosrasva. Seda oli mul mingi jääk, ära ei kaalunud, aga kindlasti mitte 150 g, pigem u 100 g. Sidrunisukaadi mul polnud, aga oli mingit apelsinisukaadi - sobis. Jahu võtsin 60 g ja kasutasin pooleks riisijahu ja tavalist nisujahu (sest Gl-vaba oli ootamatult otsa saanud ja väike kogus õnneks midagi ei tee). Suhkrut panin ka vähem, 140 g, aga piisaks vast isegi 125 g-st.
Minul kerkis ilusti ja kokku ei vajunud ning maitse tuli väga väga hea. Mahlane, mõnus. Ses mõttes hea kook, et selles on vähe (pahelist) jahu ja palju kõrvitsat. Rosinad olid väga nämmad, neid leotasin ma, tõsi küll, siiski õunamahlas, mitte grappas... Ma täiega tahaks veel. Kõrvitsat veel jagub... Aga kookosrasv sai otsa.
pühapäev, 10. jaanuar 2021
Kana-sobanuudlisupp
Ma vist leidsin oma uue absoluutse lemmik-kiirtoidu: kana-sobanuudlisupi! Jaapanis käinuna hindan ma jaapani kööki kõrgelt ning eriti nende supid on imetlusväärsed. Juhtumisi olid mul kõik koostisosad, v.a roheline sibul, kodus olemas ja tegemine ise oli üle mõistuse lihtne. Ma ei hakanud kanatükke vahepeal välja võtma, tundus tarbetu. Ja vedelikku teeks ma selle koguse kohta küll veidi rohkem. Isegi panin vähem kana... Täpselt sai otsa! Sobib imeliselt kergeks lõunaks või õhtusöögiks.
Märgin tegemise siia ka:
1 l kanapuljongit ( ma paneks 1,25 l, 1 spl sojakastet, 3 cm ingverit (õhukeste viilidena, mina panin igaks juhuks 1,5 cm jupi, paras oleks vast 2 cm jupp) - lase keema
Lisa 500-600 g kanafileed, suht jämedalt viilutatuna. Keeda tasasel tulel u 10 min
Lisa u 200-250 g sobanuudleid, keeda veel u 5 min
Lisa u 150 g suhkruherneid ja 1 porgand, peenikeste viiludena, lase keeda u 1 min
Maitseks rohelist sibulat, koriandilehti. Minul olid varsselleri lehed, sobisid ka kenasti
laupäev, 9. jaanuar 2021
Pohla-kookosekook
Üks hea lihtne, aga väga maitsev kook talvisesse laupäevaõhtusse.
Kasutasin nisujahu asemel 2/3 gluteenivaba jahu ja 1/3 riisijahu ja panin pool kookoshelvestest taignasse ning sobis kenasti. No natuke ehk pudises rohkem kui algupärase retsepti järgi tehes pudiseks. Kõik muu läks plaanipäraselt ehk retsepti järgi, v.a see, et kattesse ma pohli enam ei pannud, sest kartsin, et määrib kuidagi ära. Aga ilmselt väga vahet pole. Aa jaa, või asemel kasutasin margariini ja tavalise piima asemel kaerapiima.
Retsept on olemas ka Pereköögi retseptivihikus (august 2013), sealt ma selle õigupoolest leidsingi.
Väga soovitan iseendal seda edaspidigi teha.
pühapäev, 3. jaanuar 2021
Kanakintsud seenekastmes
Natuke ühest teisest retseptist innustust saanud mugavusroog, mis boonusena saab kiiresti valmis.
400-500 gr kanakintsulihapraadimiseks võid, õli
küüslauku
seeni (värskeid või kuivatatud ja leotatud, sobivad nii metsaseened kui ka šampinjonid)
koort (sobib ka taimne)
puljong
maitseained
Prae kanakintsutükid pannil, lisa veidi karripulbrit. Lisa seened, purustatud küüslauk, prae veidi. Lisa koor ja puljong, mina lisasin ka seeneleotusvedelikku ja lonksu valget veini. Lase veidi haududa. Maitsesta. Väga hästi sobis basiilik (minul oli purgipõhjas viimased soola ja õliga säilitatud lehed).
Serveerimiseks passiks kõige enam riis. Brokkoli ja värviline paprika pakkusid samuti vitamiine ja silmailu. Mul pole pikemat aega kanaroad väga hästi enam õnnestunud, aga see oli küll hitt ja õnnestumine!
reede, 1. jaanuar 2021
Rikkalikud kaerahelbeküpsised
Head uut aastat! Tobe 2020 jäi selja taha ja pole muud kui loota, et 2021 tuleb parem. Mina nt alustasin seda aastat kaearhelbeküpsistega. Tõsi, ilmselt juba homme olen sunnitud minema koroonatestile, aga mis see väike test ära on, kui aasta on alanud suurepäraste kaerahelbeküpsistega!
Sain inspiratsiooni ühest blogist, aga sealne postitus oli kirja pandud nii lohisevalt, et ma ei hakka linkima, pealegi ma ma tegin üsna mitu kohendust. Niisiis, püüan lühemalt hakkama saada.
500 ml jämedaid kaerahelbeid1 dl või veidi rohkem seemnesegu
1 dl kuivatatud jõhvikaid
0,5 dl rosinaid ja 0,5 dl kookoshelbeid või mingi kombo
4-5 spl sulatatud kookosrasva
2 muna (originaalis 3, aga püüan vähem mune kasutada, et allergikule poleks mõju nii suur)
6 spl suhkrut
0,5 tl soola
2 spl maapähklivõid
Vajadusel veidi kaerajahu
Segada kuivained. Vahustada munad suhkruga, lisada kookosrasv. Segada kõik kokku, lisada veidi maapähklivõid (toimib ka kleepainena).
Küpsetada 15-20 minutit. Küpsiseid pannile pannes tundus, et need küll koos ei püsi ja lagunevad ära, aga õnneks ei vastanud see tõele ja püsisid väga kenasti koos!