Mis siin toimub?

Kirjutan siia üles meie perele enam meedinud retseptid: see on mu omaenda väike retseptikogu. Neid, mis ei nii väga meeldinud, ma üles ei kirjutagi.

Challenge ka:
TEHA IGAL NÄDALAL VÄHEMALT ÜKS KORD ÜHE UUE RETSEPTI JÄRGI SÜÜA.

Ja kirjutada see siia üles, või linkida, või panna märge raamatule ja leheküljele.

laupäev, 31. detsember 2016

Chiaseemnepuding

Retsept, mis on inspireeritud eri retseptidest.

Tegin nii: võtsin 400 ml creme-brulee maitselist jogurtit (keegi oli ostnud, mulle endale see väga lemmik polegi), segasin juurde u 100 ml keefirit ja 100 ml õunamahla ning 2-3 spl chiaseemneid.
See segu läks magustoidupokaalidesse hommikuni.

Kõvaks see küll ei tarretunud, aga paksemaks küll.

Hommikul suristasin kastmeks vaarikamoosi ja maasikamoosi segu, sellele läks ka chiaseemneid hulka ja seisis 30 min. Panin kastme jogurtile, peale mandlilaastud ja kultuurmustikad.



Supermagustoit! Kõrvale sõime veel suhkrusaia. Koguseliselt oleks võinud rohkem olla. U liitri jagu võiks põhisegu 5 inimese jaoks teha küll. Väga hästi sobib just hommikusöögiks.

neljapäev, 29. detsember 2016

Muffinid vol 17

Jah, juba 17. muffinite retsept siin blogis.

Originaalis kirjas mustikamuffinite nime all.
Mina tegin pohladega, veidikese martsipani ja u 1 dl konservaprikoositükkidega.
Martsipan ja pohl on klassika. Puhas kuld. Maitseb alati suurepäraselt.
Isegi siis, ja võib-olla eriti siis, kui oled taastumas mingist jubedast viirusest, millel ilmselt nimeks gripp.

teisipäev, 22. november 2016

Hakklihavorm ubadega

Improviseerisin eri retseptide ainetel, tulemuseks üks sihuke tüüpiline meie pere lemmikroog, lihtne ja mugav.

1 sibul hakkida, praadida
Lisada hakkliha, praadida veel
Lisada 1-2 küüslauguküünt, natuke suht väikesteks tükkideks tehtud suvekõrvitsat (keegi ei osanud arvatagi, et see seal sees on), minul oli ka paar peotäit varsselleri juppe. Sobiks ka porgandijupid, pisut paprikat.
Peale 1 tomatikonserv, selle loputusvesi, maitseaineid (sh suhkrut, mis tasakaalustab tomatite happesust).
Hautada mõnda aega, lisada veel punet, basiilikut jms.
Lisada 1 purk valgeid ube tomatikastmes või muid ube.
Ja siis veel peotäis või paar munanuudleid, lintnuudleid vm kiiremalt pehmenevaid makaronitooteid. Mul olid munanuudlid, mille murdsin juppideks.

Kogu see kupatus läheb ahjuvormi, peale riivjuust, küpsetada 200 kraadi juures kuni tundub, et on valmis. Juurde sobib hästi roheline salat ja/või kõrvitsasalat. Ka ciabatta või mõni kuklike.

Nii lihtne, aga nii hea.
Meeldib ka võimalus sinna köögivilju ära peita ilma, et keegi midagi kahtlustadagi oskaks.

neljapäev, 17. november 2016

Suussulav ahjusiga

Täna oligi selline plaan, et kütan ahju ja panen õhtusöögi sinna paariks tunniks hauduma. Söök sai imeline ja püüan meenutada, mis ma siis tegin.

500 gr kaelakarbonaadi - tükeldada väiksemaks, mul oli vast u 10 tükki. Praadida pannil, panna haudepotti, maitsestada soola ja pipraga.

2 kaalikat lõigata parajateks tükkideks, praadida kergelt samal praepannil üle, panna ahjupotti seale seltsiks.

4-5 kartulit samuti seltsi.

Nüüd oluline osa: praepann loputada, valada vesi ahjupotti. Loputa veelkord, lisa loputusvette 2-3 spl punasesõstra või mustsõstratarretist või midagi analoogset, 1-2 tl sinepit, lahusta. Võid veel panna ka küüslaugupulbrit ja igasugu maitsesegusid. Vala ahjupotti. Päris kaetud ei pea olema, aga vedelikku võiks u poole poti jagu olla küll. Peale veel tiba soola ja värki ja siis ahju. Mul oli suht korralike süte vahel 2,5 tundi. Välja tuli esmaklass. Mees ütles, et viimased 10 korda pole ta restoranis küll nii head liha saanud. Kõige väiksem, see neljane, tahtiski ainult liha. See liha sulas suus sõna otseses mõttes (ja muidugi kõige enam need tükid, kus oli ka mõni pekimälestus küljes).
Kõrvale haukasime värsket kurki ja veidi leiba.

Meie sõime sellise portsu täpselt ära, aga laste kasvades peaks koguseid suurendama. Lihtsa ja kiire alla kvalitseerub toit seetõttu, et ettevalmistused on väga lihtsad ja kiired. See 2,5 tundi ei pea ju ahju kõrval passima. Mina nt käisin lastele riideid ostmas ja toidupoeski. Koju saabudes olid lubavad lõhnad juba õhus ja peale tütrega protsentide õppimist oligi aeg sealmaal, et õhtusöök võiks valmis olla. Nii oligi.


teisipäev, 15. november 2016

Tatrapuder frikadellikastmega

Tatrapuder frikadellikastmega - geniaalne ja väga maitsev, samas meeldivalt kergepoolne roog argipäeva õhtuks. Pudru tegin muidugi ahjus: ennelõunal kütsin ja õhtusöögi ajaks oli parasjagu valmis. Kõrvale tegin porgandi- kollase peedi toorsalatit, mis väga hästi sobis. Kaste sai täpselt otsa. Mingi erilise nälja õhtuks peaks ilmselt 1,5 pakki frikadelle võtma.

Kindlasti võiks see olla üks sagedasi roogi meie toidulaual.


pühapäev, 13. november 2016

Sügisene triibukook

Isadepäevakook. Kõrvitsafännist pereisale vahva kook, mis kaunilt dekoreerides tordi mõõdu välja veab. Retsept on võetud ühest mu lemmikblogist.

Tegin suht täpselt retsepti järgi. Tõsi, 10 minutiga mul vahekihid ei tahenenud, läks ikka veidi kauem aega. Tegin 28 cm läbimõõduga ümmargusse vormi, kaunistasin vahukoore ja jõhvikatega.

Kena kihiline jäi küll, ja maitse meeldis mulle ka väga. Hästi efektne kook ja sobib hästi vau-efekti tekitamiseks. Samas on tööd selle vau jaoks täitsa mõistlikult ja mõõdukalt, ei midagi hullu, eriti kui samal ajal köögis ka midagi muud on nokitseda vaja.

reede, 4. november 2016

Kõrvitsa-õunakrõbedik

"Oma maitse", oktoober 2007.
Kõrvitsa-õunakrõbedik on üks mõnus toit küll. Mul olid hapud Antoonovkad.
Õhtusöögi magustoiduks sõime seda soojalt, jäätisega - oli veidi liiga magus.
Aga hommikuks sõime külmalt ja vahukoorega - oli palju parem, hommikusöögiks täiesti super!

Kui ma seda sööki uuesti teen, siis lisan kattesse kaerahelbeid, sest kate oli muidugi veidi liiga magus ja jahune. Kaerahelbed aitaks seda omakorda veel hommikusöögisemaks muuta.
Nagu mees ütles, see on mõnus kombo pudrust ja müslist.

Peedirisoto

Hakkasin tegema ajakirjade osas suurpuhastust ja ette jäid "Oma maitsed". Olin need kunagi kellegilt saanud ja ega ma neid suurt kasutanud pole. Mõtlesin nüüd, et teen enne äraviskamist igast ajakirjanubrist vähemalt ühe retsepti.

Oma maitse, november 2007.
Peedirisoto. Kui ajakirjafotol on toidu värv pruunikas, siis minul tuli täiega roosa. Peet oli mul ahjus hautatud.
Roog on aus ja hea. Vahel täitsa võib teha. Mulle vist meeldiks, kui seal oleks ka natuke liha sees, nt kana, nagu ka retsepti soovituseosas on kirjas. Minu jaoks jäi maitseid natuke väheks, seega lisaks kindlasti küüslauku ja võib-olla mingeid maitseid veel.

teisipäev, 1. november 2016

Pastapada kana ja brokoliga

Tänase õhtusöögi retsept pärineb ajakirjast "Oma maitse" (okt 2005). Ma olen selle ajakirja järgi üldiselt väga väha süüa teinud ja hakkasin just pakki ajakirju ära viskama, kui otsustasin nad siiski läbi lapata. Ja nii leidisn ka selle retsepti - garanteeritud edu lastega peredes.

Netist ma seda ei leidnudki, seega tuleb ümber tippida.

350 g pastat
panna keema
200 g väga väikesteks viiludeks lõigatud õisikute ja vartega brokoli
lisada pastale veidi enne keetmise lõppu.
Kurnata.

Samal ajal...
350g  kanaliha pruunistada pannil
200 g šampinjone lisada. Mul olid kukeseened!
Lisada:
4 spl päikesekuivatatud tomateid, hakituna
100 g toorjuusti
300 ml rõõska koort
maitseained, nt basiilikt, küüslauku
soola, piaprt

Segada kokku ja valada vormi.

Katteks:
100 g riivjuustu, nt Parmesan, mul oli tavaline eesti juust
1 peenelt hakitud küüslauguküüs
50 g mandlilaaste

Küpsetada u 20 min.

Meil jäi sellest kogusest natuke, õige natuke üle (aga mina sõin kaugelt rohem, kui vaja olnuks).




pühapäev, 16. oktoober 2016

Veiselihahautis

Külma saabudes on see hea asi, et tuleb ahju kütta. Kui juba hommikul korralikult kütta, siis jõuab ahi ööseks veidi jahtuda ja lõuna-või õhtusöök saab ka parajaks ajaks valmis.
Käisin just koos EEsti mahetootjatega reisil ja reisilt tagasi tulles ostsin poest esimese asjana maheveiseliha. Ka reisil saime mitu korda maheveisehautist ning ma olen ju teada veiselihafänn niikuinii.

Seekordne retsept sai innustust ungaripärasest veiselihahautisest letšoga. Letšona kasutasin oma ema tehtud suvekõrvitsaletšot, liha osas läksid sisse veiselihalõiked. Lisasin ka kaks porgandit, sest hautatud porgandid on niii head. Põhimõtteliselt muus osas järgisin retsepti. Paprikapulbrit panin vähem, sest mul on väga kange pulber. Ja lisasin ka panniloputusvett, paar teeslusikatäit mustsõstraželeed (mu arust kohustuslik lisand) ning jätsin paariks tunniks ahju.

Supermegahea talvetoit.
NB Sobib ka sügisel! :)

laupäev, 15. oktoober 2016

Rabarberimuffinid

Pliksid tahtsid muffineid teha. Ise otsisid raamatu, ise retsepti (rabarberi-täisteramuffinid raamatust "Magusad ahvatlused", 2012) , ise keerasid kõik kokku. Mina juhendasin, millisest kapist mida võtta ja kuna rabarberid tulid sügavkülmast, siis soovitasin jahu lisada (muidu oli tõesti vedel!) Jahu osas läks täistera pooleks speltaga.

Väga-väga head muffinid oli! Ma pole seni leidnud väga head rabarberimuffinite retsepti, aga tundub, et nüüd on see käes ja leitud! Tulemus oli hästi mõnusalt kohev ja teraline ja just selline, nagu üks ideaalne muffinpeaks olema.

Aitäh, pliksid!

esmaspäev, 3. oktoober 2016

Saksa õunakook

See on küll kõige lihtsam õunakook, mida ma tean. Leidsin selle retsepti - Apfelkuchen - Pinterestis kolades. Eestikeelsena seda netist ei leiagi.

Trükin siia ümber:
115 gr võid, pehmena
1 tass /cup/ suhkrut (mina panin pruuni ja valget pooleks)
2 muna
1 tass jahu: mina panin pooleks nisujahu ja speltajahu
1 tl küpsetuspulbrit
3-4 õhukeselt viilutatud õuna (parimad on antoonovkad ja sidrunkollased)
peale suhkrut

Tainas panna vormi, õunaviilud peale. Neile riputada suhkrut. Mina panin demerarat ja üksjagu mandlilaaste ka peale. Siis nägin, et sahtlinurgas oli supilusikatäs pisikesi šokolaadinööpe, tippisn neid ka õunte vahele. Takkajärgi võib öelda, et just need šokolaadised ampsud olid eriti mõnusad. Võiks tippida ka nt pisikeste martsipanitükkidega.
Jahtunult sobib peale riputada tuhksuhkrut. Väga maitsev oli, just oma lihtsuses. Igatahes sai väga kähku otsa, hommikukohvi kõrvale ei jäänud midagi!

neljapäev, 29. september 2016

Kõrvitsa-kaerapätsid

Kõrvitsad.
Suured ja heledamad, väiksed ja tumekollased.
Seekord sai üks väike tumedake ahju aetud ja püreest päts-küpsised kokku keeratud. Lähtekohaks sai võetud üks ameerika retsept nimega pumpkin-oatmeal-chocolate-chip-cookies. Ja seda ma siis hakkasin omale sobivaks tuunima.

Kõigepealt suhkur. Ameerika retseptidest võib julgelt kolmandiku suhkrut välja jätta. Nisujahu asemel kasutasin speltat ja kaerajahu. 1,5 tassi šokolaaditükkide asemel läks kolmandik tassi šokolaadi, kolmandik rosinad ja kolmandik kuivatatud jõhvikaid. Et ikka oleks tervislikum.

Retsept minu moodi siin:
1 tass pruuni suhkrut (mul oli võtta pooleks fariin ja tavaline pruun)
170 gr võid, pehmenenult
1 tass kõrvitsapüreed
1 tl vanillsuhkrut
2 muna

Kuivsegu:
1 tl kõrvitsamaitseaint
0,5 tl kaneeli
1 tass speltajahu
0,5 tassi kaerajahu
1,5 tassi kiirkaerahelbeid
0,5 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soodat
1 tl soola
0,5 tassi rosinaid
0,5 tassi kuivatatud jõhvikaid
0,5 tassi šokolaaditükke (nööpe)

Väga palju segada pole vaja. küpseta 10-12 minutit (mina küpsetasin küll rohkem ja isegi valminult on väga pehmed, üldse mitte kõvad).

Minu jaoks on tegu parajalt sõltuvust tekitava maiusega. Üks laps sõi isuga tainast. Loodan, et midagi jääb ka homme spordipoisile kotti pistmiseks!

laupäev, 10. september 2016

Lihapallid

Klassikalised ja hästi lihtsad lihapallid lapse sünnipäevalauale. Tõesti väga lihtsad teha, maitsevad hästi ja ei uju rasvas. Sobivad sama hästi ka argiõhtusöögiks, olgu siis mingis kastmes või mitte. Ja peolauale või suurele seltskonnale võiks vabalt teha kahe- või kolmkordse koguse, ehkki väljaandvus on päris hea.
Väärt kraam!

laupäev, 3. september 2016

Õunaplaadikook

Sel aastal on õunu küll palju, ent kuigipalju katsetanud ma pole.
Nüüd siis proovisin uut retsepti, koogil nimeks hõrk õunaplaadikook. Klassika, tegelikult, väga hea. Mingit imet ega raskust pole.

Minupoolse lisandusena läks taignasse u 1 dl jagu toorjuustu (oli vaja karp tühjaks teha).
1 dl tärklist, 1 dl spealtajahu ja 0,5 dl nisujahu. Natuke kliisid ka. Ja maamunad, mis tegid koogi imeliselt säravkollaseks. Õuneks oma aia antoonovkad.

Sõime vahukoorega, kõtvale tass teed, ja oligi meie õhtusöök!

teisipäev, 23. august 2016

Pirnid punasesõstramahlas

Retsept raamatust "Kodused hoidised" (2012, O. rmtk), lk 92.

500 gr pirne, 0.75 l punasesõstramahla, 300 gr suhkrut.
Mina tegin hoopis paari aasta taguse želeega ja seega see mahla ja suhkru vahekord oli väga umbkaudne ja ma üldse ei tea, kas sai nii, nagu pidi. Eks aeg annab arutust ja kui kunagi purgi lahti teen, siis saan teada, kas on hää või pole mitte.

Marineeritud kurgid sinepiseemnetga

Marineeritud kurkide retseptid on kõiks üsna sarnased. Mingist varasemast on meeles, et mulle meeldib sinepiseemnetega variant. Tegin seekord portsu krõmpse marineeritud kurke sinepiseemnetega - eks tulemust saab maitsta vast nii kuu aja pärast, enne pole mõtet maitset kommenteerida. Kurgid olid küll esmaklassilised: väikesed, tihedad, kõvad.

Kommentaar kuu hiljem: superkurgid! Kõige paremad, mis ma iial olen teinud. Väga suur roll oli tippkvaliteediga toormaterjalil.

teisipäev, 9. august 2016

Kiire keeks

Üks väga kiire ja lihtne keeksiretsept:

3 muna vahustada 1,25 dl suhkruga, kohe tükk aega. Eriti kaunis jääb maamunadega, muidugi.
Sulatada 100 gr võid
Lisada munavahule või, u 0,5 -1 dl õunamoosi ja 2 dl jahu (võib panna ka veidi küpsetuspulbrit).
Riivisin sisse ka paar väikest õunapabulat ja natuke kliisid juurde, samuti rosinaid (segada eelnevalt jahuga).

Ahjus ca 40 min ja väga nämmanämma on!

Õunamoos Valgest klaarist

Valge klaar on minu arust parim moosiõun. No sel aastal saab seda palju.

Selline retsept:
Lõigu 2 kg õunu viiludeks-tükkideks (mina arvestan 2 kg puhaskaalu, st ilma saba-sarvedeta), pane 1 kg suhkruga ööks seisma. Järgmisel hommikul keeda valmis.

Jääb mõnus klaar, marmelaadjas, natuke klaasjate tükkidega.

pühapäev, 7. august 2016

Biskviitkattega õunakook

Jeerum, kui palju õunu meil sel aastal on!
Ja nii vähe aega nende realiseerimiseks, sest kogu aeg toimub miskit ja kui ei toimu, on vaja nõusid pesta või arvutitööd teha või nõusid tassida või süüa teha vms.

Aga üks õunakook siiski, selline lihtne:

Raamatust "Plaadikoogid ja -pirukad" Netist ei leidnud.

1 pakk Juubeli tordipulbrit
200 gr võid
Või sulatada, segada pulbriga, laotada ahjuplaadile. Paraku sai minu segu nii rasvane, vedel ja võine, et panin julgelt jahu juurde. Kui teha 450 gr pulbripakiga, siis pole üle 150 gr võid küll vaja! Või siis panna 200 gr võid ja julgelt jahu, nt kaerajau juurde. Nii ma tegingi.

 800 gr hapusid õunu viiludeks, laota tainale.
Puista peale 2 sl suhkrut, 2 tl kaneeli.
Ahju 10 minutiks.

Kate:
5 munavalget (tegin ise 6-ga, suuremale plaadile) vahustada sutsu soolaga.
5 munakollast vahustada 1 dl suhkruga.
Sega kollaste hulka 2 sl jahu ja ettevaatlikult munavalgevaht.

Laota õunetele ja küpstea veel 15-20 min.

Väga-väga maitsev! Oi, kuis söödi!


teisipäev, 5. juuli 2016

Suvekõrvitsapasta

Mul on suvekõrvitsad täiega valmis! Ühest põõsast tuleb neid nüüd nagu Vändrast saelaudu. Ma ei tea ühtegi teist taime või vilja, mis säherduse kiirusega kasvaks.

Täna lõunaks valmis suvekõrvitsapasta Ragne blogist. Otsisin just midagi kiiret ja lihtsat, nagu ikka. Tegin täpselt retsepti järgi, sest juhtumisi oli mul just 600-grammine kõrvitsaponks. Ja tõesti oli lihtne ja maitsev, väga-väga maitsev! Panime Parmesani juustu peale, natu tomatit-paprikat vms punast asja värviks juurde ja ongi mõnus söök olemas.

Koguseliselt oli nii, et sööjateks olin mina koos lastega ja pool portsu jäi alles. Viiele jääks sellest väheks, aga kui oleks kukkel kõrvale ja salat ka, siis jaguks küll. Mina praadisin ja segasin oma multikeetjas, selles mahuks tegema topeltkoguse, siis jaguks ka külalistele, kui vaja.

reede, 10. juuni 2016

Rabarberipirukas

Mul on aastaid olnud üks lemmik rabarberikook, aga miskipärast pole see siia kogusse jõudnud. Täna siis tegin seda üle pika aja, natuke õunamoosi ka lisaks. Ikka jubehea on! Parim!
Sama hästi sobib õuntega või ka nt mustikatega.

esmaspäev, 6. juuni 2016

Ricottakarask

Üks lihtne, ent väga maitsev küpsetis, mis laualt kiirelt kaob: ricottakarask mozzarellaga.
Mozzarellat võiks ma süüa vist iga asjaga, isegi kiluga (peaks proovima).

Ma ei teinud karaskit keeksivormis, vaid pigem laias ja madalas koogivormis, et kiiremini valmis saaks :) Meie perele täpselt paras, aga napilt.



esmaspäev, 23. mai 2016

Marjamuffinid moositäpiga

Lihtsad, ent mahlased ja väga maitsvad muffinid, mille maitset võib varieerida ja mida võib teha ka keeksina.

2 tassi /cup/ jahu (mina kasutasin erinevaid, sh speltat)
1 tass suhkrut
1,5 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soodat
0,5 tl soola
Segada kokku.

1 muna
3/4 tassi vett
1/4 tassi taimeõli
natuke moosi (aprikoosi või õuna)
Vispeldada segi.

1 tass pohli või jõhvikaid vm marju segada jahuga (külmutatud marjaga segada jahusegusse, värsked lisada kõige viimasena) ning siis segada kõik ettevaatlikult kokku ja hästi vähe, nagu ikka.

Panin igale muffinile ka täpikese aprikoosimoosi kõige peale. See osa maitses lastele eriti.

Head ja lihtsad teha!

kolmapäev, 20. aprill 2016

Suitsukalapirukas

Naabripoiss tõi kevadise, rasvase, imehea, paksu suitsulatika. Osa sellest tuli pirukaks teha.

Tegin mõnusa juustumaitselise suitsukalapiruka sarja 100 rooga pirukaraamatust.
Minu asendused:
kõige tähtsam on asendada tavaline nisujahu millegi mõnusamaga. Mina panen tavaliselt enam-vähem pool kogusest speltajahu ja teise poole täisteranisujahu, ja vahel õige pisut tavalist valget jahu ka. Minul läks jahu natuke rohkem. Spelta ja täistera teevad tainaosa mõnusalt pähkliseks ja krõbedaks, tavalise valge jahuga sellist tulemust ei saavuta.

Täidisesse lisasin pisut tilli ja kuivatatud sibulahelbeid (I love Ikea), muu läks nii, nagu ette nähtud. Hästi mõnusalt krõbeda põhjaga (mul oli põhi ahjus u 15 min vähemalt, sest tegelesin samal ajal mingite kruvide keeramisega, 15 min olekski parem) ja mõnusalt juustune. Suitsukala maitse jäi päris tagasihoidlik.

Koos mõne kurgi- ja tomativiiluga vähemalt minu jaoks ideaalne õhtusöök.

esmaspäev, 18. aprill 2016

Pohlavaht toorjuustuga

Tahtsin tummisema õhtusöögi lõpetuseks mingit kergemat magustoitu ja kuidagi tekkis kujutelm, et see peaks olema pohlavaht. Netist leidsin kaks põhiretsepti, valisin neist pohla-toorjuustuvahu. Väga hea asi sai. Kiidan täiega. Sobis priimalt. Päris 10 minutiga valmis ei tee, aga midagi liiga kontimurdvat selle juures ka polnud. Etappe ja vahustamisi oli siiski päris mitu.


laupäev, 2. aprill 2016

Rullbiskviidi keerutort

See on kohe pikem lugu.
Hakkasin poja sünnipäevapeoks torti valima ja leidisn ühest vanast Pereköögist (2002 aprill) laste sünnipäeva-erist ühe tordi, mis esmapilgul tundus sobivat. Aga torti tehes selgus, et see on hoopis midagi muud, kui ma ette kujutasin. Ma üldiselt ebaõnnestumistest siin ei kirjuta, aga selle panen küll kirja: see on šokolaadivahutort. Tainas sai liiga kangelt kakaone, ehkki panin kakaod poole vähem! Marja-mascarponekreem sai küll hea, et kuidagi iseloomutu. Šokolaadivaht liiga kohvine (laste tort?!), ehkki panin kohvi poole vähem. Ja see kõik võttis f..ng kaua aega! Hirrrmus kaua, mõtetult raisatud aeg!

Ja siis tuli kiirelt uus tort teha.

Algul mõtlesin lihtsalt rullbiskviidi peale, aga siis tuli meelde, et olen kunagi teinud rullbiskviiditorti. Leidsin netist ka kohe täpse juhise: rullbiskviidi keerutort. Tegin ka taigna seal viidatud retsepti järgi, ent ma ei saa aru, mida annab kartulitärklis. Ma ise kasutaks pige ikka vaid jahu. Tegin ka suurema koguse, kuna mul on suur plaat. Lõikasin plaadist 6 riba, aga edaspidi lõikaksin 7-8, sest tort jäi minu arvates pisut kõrge.




Vahele läks segu kõige tavalisemat kohupiimast, hapukoorest, suhkrust ja vahukoorest.

See on tõesti üks väga hea, lihtne, üsna kiire ja väga maitsev (lastesõbralik) tort, mis pealegi näes eriti lahti lõigates efektne välja.


Beseed ehk beseeküpsised

Nämma klassika. Eriti, kui teha mingi huvitavamat sorti otsikuga.
Küpsiste retsept on siin.
Nii lihtne, et võiks sagedamini teha.

kolmapäev, 30. märts 2016

Puuviljadega lihavõttepasha

 Minu seekordne pasha pärineb raamatust "100 magustoitu". Selle teevad eriliseks õunatükid, mis annavad pashale mõnusa hapuka ja värske lisamaitse. Hästi hea, klassikaline pasha. Natuke kergem kui keedetud pasha.

Peale pikki otsinguid leidsin, et üks kokandussõber on selle retsepti juba minu eest kirja pannud:

Puuviljadega lihavõttepasha

100g võid
1dl suhkrut
2dl vahukoort
500g kohupiima
2 munakollast
50g purustatud mandleid
100g rosinaid
1 sidruni riivitud koor ja mahl
1 suur õun
3tl suhkrut
1tl vaniljesuhkrut
100g kuivatatud ananassi-papaiasegu (minul oli mingi muu segu, sh kirsid jms)

Vahusta ühes kausis toasoe või suhkruga ja teises kausis vahukoor. Kolmandas suures kausis sega kohupiim ja munakollased, lisa või ja suhkru segu, vahukoor, mandlitükid, kuivatatud viljad, rosinad ja riivitud sidrunikoor. Koori ja puhasta õun, lõika väikesteks tükkideks, piserda üle sidrunimahlaga, lisa 3 tl suhkrut ja vaniljesuhkur ning lase maitsestuda ca 10 min. Nõruta õunatükid ning lisa segule ning sega korralikult läbi. Vooderda sõel külma vette kastetud marliga ja tõsta pasha selle sisse. Keera kangatükid peale ja aseta taldrik vajutuseks kõige otsa. Pane koos sõelaga kaussi ja jäta külmkappi järgmise päevani nõrguma. Enne serveerimist kummuta pasha taldrikule. Kaunista soovi korral kuivatatud puuviljade või mandlitega.


reede, 25. märts 2016

Sidruni-kohupiimakeeks

Ostsin lihavõtte-aegse-defitsiidi hirmus kokku korraliku koguse kohupiima ning lappasin nüüd retsepte. Tänaseks võitjaks osutus 2012 aprilli "Pereköögist" pärinev sidrunine kohupiimakeeks. Võitja oli see kohe kindlasti! Mõnus, parajalt rasvane, hapukasmagus... Ma panin suhkrut vähem: 3 dl asemel 2,5 dl ning poole nisujahust asendasin speltajahuga/täisterajahuga. Kuna mul sellist ümmargust vormi pole, nagu retsepti juures toodud, siis tegin oma minikeeksivormidesse.

Igatahes pidime end korralikult distsiplineerima, et ühe õhtuga mitte kogu kupatust ära süüa.
See retsept läheb kindlasti käiku. LEMMIKKEEKS!

neljapäev, 24. märts 2016

Peedi-hakklihasupp

Igasugused peedisupid-boršilised on lihtsalt nii head! Paitavad kõhtu ja maitsevad jumalikult. Meie perele sobivad väga! Nüüd leidsin 2016 veebruari "Pereköögist" natuke uutmoodi punase hakklihasupi retsepti. Netist seda veel ei ole, aga kuna see oli nii täiuslik, siis ma võtan selle aja ja toksin siia ümber.

300-400 gr veise- või seguhakkliha
4 sl oliiviõli
 2 toorest peeti
2 sl punaveiniäädikat (asendasin 1 sl õunaäädika ja 1 sl balsamico-äädikaga)
1 pastinaak või juurseller (pool)
2 porgandit
1 sibul
2-3 küüslauguküünt
4 sl tomatipastat (ma ei pannud, annab liiga intensiivse maitse laste jaoks)
1 apelsini mahl
400 gr purustatud tomati konservi
1,2 - 1,5 l veise- või kanapuljongit
soola ja pipart
 2 sl mett

Riivi peedid, pastinaak või seller ja porgandid jämeda riiviga või lõika tikukesteks. Haki sibul ja purusta küüslauguküüned. Prae hakkliha poti põhjas 2 sl õli jumekaks ja tõsta taldrikule. Prae ülejäänud õlis aedvilju koos veiniäädikaga u 10 min. Lisa tomatikonserv, puljong, mesi, apelsinimahl ja hakkliha. Maitsesta ja keeda 45 min kuni tund. Serveerimisel lisa peterselli ja nagu ikka, hapukoort.

teisipäev, 8. märts 2016

Ühe-poti-pasta

Minu uus lemmikpastaroog on Ragne ühe-poti-pasta. See on täpselt minu maitse! Ma ei ole mingi superpastataja, ma kipun (erit just spagetid) sageli üle keetma, aga see siin oli täielik õnnestumine. Tõsi küll, ohtra parmesanikoguse tõttu on see roog ilmselt pigem täiskasvanute kui laste lemmik.

Igatahes, midagi rohkemat polegi vaja. Tavaliselt ma püüan nii süüa teha, et poleks paljas makaron, vaid ka mingit vilja sees, aga seekord siis sedaviisi. Korralik salatiline osa kõrvale. Ai, ma sõin üle...

pühapäev, 28. veebruar 2016

Mandlisaiad

Nutika perenaise kokaraamatus on see küpsetis mandlipärja nime all. Mina pärga ei teinud, tegin niisama saiad ja sa tuline jutt, kui maitsvad said! Eriti imelik oli asjaolu, et vastupidiselt tavalistele pärmitaignaküpsetistele olid need ka külmalt väga-väga head.

neljapäev, 25. veebruar 2016

Lillkapsas ja brokkoli juustukattega

Retseptiks oleks seda liiast nimetada, ent las ta saab kirja, siis on meeles.
Sihuke argimugavusroog, pealegi imehea!

Lillkapsaõisikud ja brokoliõisikud (püüda valida enam-vähem ühesuurused tükid) keeta veidi aega, seejärel tõsta võitatud ahjuvoormi. Tõsta lusikaga igale õisikule röstitud kanaga Merevaiku, seejärel puistata üle riititud parmesaniga, ja tõsta veidiks grilli alla.
Süüa mõnusa kuivikuga, mees kallas üle ohtra oliiviõliga, nii pidi veel eriti hea olema, aga mina tundsin, et õli oleks isegi liiast.

Mõnus supertoit!


laupäev, 20. veebruar 2016

Krõbedad kevadrullid

Nädalavahetuse puhul võtsin ette midagi sootuks uut: kevadrullid.
Mulle kevadrullid väga maitsevad, aga ma olen neid ainult paar korda elus varem saanud. Ma olen mitu korda üritanud neid sööma minna, ent nendes paaris kohas, mis siin linnas neid pakuvad, on alati olnud mingi probleem: kas on otsas või pole täna menüüs, ja ükskord olid lihtsalt väga kehvad.

Sandra Vungi veganblogi lapates jäi mulle silma tema krõbedate kevadrullide retsept. Ma olen filotaigna osas täielik neitsi, aga eks ükskord on ikka esimene kord. Nii ma siis proovisingi. Natuke muidugi tekkis küsimusi. Et kui palju lehti peab korraga võtma, näiteks. Lehti oli pakis ikka üksjagu, kindlasti mitte 6 või 7. Kas võtta 2 tk korraga, või kolmes kihis? Ma ei tea! Tegin siis nii ja naa. Täidist ei julgenud ma algul eriti ohtralt panna, seetõttu jäi seda üksjagu järgi. Järgmine kord teaksin kohe natuke rohkme panna, teha paksemad rullid.

Täidise tegin muidu retsepti järgi, aga panin natuke ähem ingverit ja natke vähem küüslauku, kuna sööjateks on ka lapsed, sh 3-aastane. Takkajärgi tundub, et 3-aastase jaoks sai ikka liiga vürtsikas, sest tema eriti ei söönud, eelistas riisi. Aga teistele oli väga paras. Natuke-pirts-poja sõi kõige rohkem: ma poleks iial uskunud, et tal üldse nii palju toitu korraga sisse mahub. Mees kiitis, et mõnusalt palju sibulat on sees :))) Hahaa.

Kokkuvõtteks võib öelda, et see oli vaeva väärt. Mulle tõesti ka väga-väga maitses. Ja nii mõnus tervisliku toidu tunne on kõhus, kusagilt ei pitsita ka hoolimata röögatust toidukogusest. Aitäh, Sandra!



Tosca kook õuntega

Hirmus õunakoogi isu oli. Ja just oli ka kastitäis sobivaid hapusid (loe: söödamatuid) õunu. "Pere ja kodu" retseptilisast leidsin Mari-Liisi toreda ja rikkaliku retsepti: Tosca kook õuntega. Ma pole nii kaua kooki teinud, et ise ka imestasin, et aega läks üsna palju (ja võid ka!), aga tulemus on suurepärane. Mul mandlilaaste nii palju polnud, kui vaja, aga panin asemele kookoselaaste (mitte helbeid), ja on täpselt sama hea!
Aga tore on, homseks olen ilmselt jälle kilo raskem, sest ma ei suuda end sellest koogist eemal hoida...


esmaspäev, 15. veebruar 2016

Trühvlid

Siin tuleb nüüd üks teistmoodi postitus, sest tegu on retseptiga, mille andis mu hea sõbranna, kuid teatud (ärilistel) põhjustel palus ta seda mitte edasi jagada.
Tegin retsepti omad korrektuurid ja püüan kirja panna mahuvahekorrad, ning loodan, et saan ka edaspidi aru, mida mõtlesin.

50 gr m
25 gr kõ
25 gr mpv
2 dl tang


Tatrajahuküpsised

Ostsin sügisel kopsaka koguse eriti mahedat ja ökot ja kohalikku tatrajahu, seda kõige tumedamat, aga polnud siiani sellest midagi teinud. Nüüd siis oli esimene kord.
Tatraküpsiste retsept pärineb blogist Aet köögis ning järgisin seda päris täpselt, välja arvatud mandlid, ning vee lisamise vajadust ma ka ei tundnud. Küpsised tulid suurepärased ning said suurepärase hinnangu mitte-väga-suurelt-küpsisesõbralt - kaasalt. Väga lihtne ja kiire teha, seega teen neid ilmselt korduvalt, arvestades ka jahukogust mu kapis.

pühapäev, 7. veebruar 2016

Kalkun ahjus

Imepärane hautis, kus soleerib kalkuni kintsuliha. Parim valmistatuna keskmiselt köetud puuahjus süte vahel.

Pakk kintsuliha (u 700 gr on seal Rannamõisa pakis)
Tükeldada, praadida tükid kiirelt võis
Tõsta ahjupotti, peale soola-pipart
3-4 porgandit (võib ka mõni pastinaak hulgas olla) tükeldada, praadida samal pannil hästi kergelt üle, lisada potti
Panniloputusvesi ka lisada potti
veel veidi küüslaugupulbrit, tibake garam masalat, paar tl ploomimoosi vms, kui on.

See kupatus ahju, veidi enne valmimist lisa musti ploome või suuri rosinaid.
Peale ahjust võtmist valasin peale veidi vahukoort.

Sõime jasmiiniriisiga.
Sisuliselt sõime neljakesi (sest väikseim oli nii unine, et pea juba nokkis) peaaegu kõik ära. Ilmne ülesöömine, aga issand, see on tõesti nii hirrrrmus hea. Ja ülilihtne ju! Saaks teha ka multikeetjas.

kolmapäev, 27. jaanuar 2016

Mugavustoit nachodega

Mulle meeldib ingliskeelne sõna comfort food - mugavustoit. Kiire, maitsev, toitev, lihtne  ja kas ma ütlesin "väga maitsev"?

Tegin täna äkkaje mõjul ühe sellise viimase peal mugavusoidu:

sibul-küüslauk praadida,
lisada ja praadida seguhakkliha,
juurde taco-maitseaine,
minul oli natuke paprikat
paar tl tomatipastat,
soola-pipart-peterselli jms,
purgitäis valgeid ube tomatikastmes.
Segada kokku ja tõsta ahjuvormi.
Peale pudistada (natuke väiksemaks teha) paar-kolm tublit peotäit nachosid/maisikrõpse
Sellele omakorda puistata mõnusalt riivjuustu

Panna ahju ja hoida veidi grilli all, et juust sulaks.

Kõrvale värsket salatit, kurki jms, hästi sobib mais ja ohsaraks, midagi ei jää järgi!
Homme jällllllle!

pühapäev, 17. jaanuar 2016

Kana-kikerhernehautis

Netis on sel teemal ohtralt retsepte, ent mina tegin sellest, mis kätte juhtus ja sündis sellest imeline talvine hautis.

Minul oli:
sibul hakkida ja praadida
lisada u 0,4-0,5 kg kanakintsutükke, tükeldatuna, praadida
lisada küüslauku
1-2 varsselleri vart
vanaema suvekõrvitsa-tomati-paprika supermögin
u 400 gr kikerherneid (mul olid leotatud ja eelnevalt enam-vähem pehmeks keedetud)
suts soola ja suts suhkrut, veidi küüslaugupulbrit (vajadusel)
pool kanapuljongikuubikut
sorts vett
muid maitseaineid
ja hautada u 30 min
Roheliseks klapib petersell

Kanakintsu osas olin esialgu skeptiline, sest ega need pakendatud ja tükeldatud kintsud väga kutsuvad välja ei näe. Aga tuleb tunnistada, et nii nagu pekiga sealiha maitse on parem, on ka väikse pekiribaga kana maitse nüansirikkam ja mahlakam.
Mõtlesin, et kas juurde teha riisi või kuskussi, nagu tavaliselt Maroko ja sealkandi sarnaste toitude puhul tavaks, ent kuskussi ei olnud ja riisi keetmine oleks pikalt läinud. Avastasin kapist ühe kinoajäägi (u 1 dl), keetsin selle ära, kurnasin, ja lisasin hautisele. Super!!!
Roale paneb igaüks juurde kas tšillit, jahvatatud lambaläätse, hapukoort vms. Kõrvale värskelt ahjust tulnud kukkel.

teisipäev, 12. jaanuar 2016

Idapärane riisi-kapsaroog

Esimene katsetus Sandra Vungi vegantoitude blogist on lihtne-riis-köögiviljade-ja-maapähkli-tomatikastmega. Mulle riis väga maitseb ja otsisin just lihtsalt riisiretsepti. See oli tõesti hämmastavalt suurepärane. Ma lisasin paar tilka austrikastet ka.

Ja see kaste on ka hämmastav. Ma ei tuleks elu sees selle peale, et segada kokku maapähklivõi (sest see oli mul käepärast, maapähklid aga mitte) ja tomat! See kõlab väga kahtlaselt! Ja tütar ei olnud esiti nõus maitsmagi! Veidi vägigi surumisega sain ta maitsma ja siis toimus näos muutus... Ja laps sõi 3 suurt portsu!

Kindlalt kordamisele.

Märkus; arvasin, et tuleb kole suur kogus, ja tegin u 3/5 etteantud mahust. Oleks võinud rohkem teha! Ja kasutasin osaliselt punast riisi, sobib ka metsik riis  - nende pähkline maitse liitub kenasti kergelt idamaiste maitsetega.

esmaspäev, 11. jaanuar 2016

Uus aasta: kõrvitsaruudud

Ameeriklaste retsept: PUMPKIN BARS

2 tassi jahu (mina panin 1/3 kaerajahu ja 1/3 speltajahu)
1, 5 tassi suhkrut (panin veidi vähem võib 1 tass panna)
2 tl küpsetuspulbrit
2 tl kõrvitsapirukamaitseainet (kaneel, ingver, võib ilmselt asendada ka piparkoogimaitseainega)
1/4 tl soola
1 tl soodat
4 vahustatud muna
450-500 gr püreestatud kõrvitsat minult ahjus pehmeks hautatud ja püreestatud)
1 tass õli
Teisel korral tehes lisasin ka veidi rosinaid ja purustatud pähkleid, siis on veeeel parem.

Sega kuivained, lisa märgained. Küpseta 25-30 minutit.
Peale sobib imekenasti mõni toorjuustuglasuur.

Väga-väga hea, just lastele hirmsasti maitses. Kõige enam hämmastas mind, et see küpsetis oli ülivõrdes mahlane.