Mis siin toimub?

Kirjutan siia üles meie perele enam meedinud retseptid: see on mu omaenda väike retseptikogu. Neid, mis ei nii väga meeldinud, ma üles ei kirjutagi.

Challenge ka:
TEHA IGAL NÄDALAL VÄHEMALT ÜKS KORD ÜHE UUE RETSEPTI JÄRGI SÜÜA.

Ja kirjutada see siia üles, või linkida, või panna märge raamatule ja leheküljele.

pühapäev, 31. märts 2019

Sünnipäev: mis toimib ja mis mitte

Olles aastaid sünnipäevalauale valdavalt kõik ise valmistanud, tegin seda ka sel aastal.
Aga mitu asja läks untsu või ei toiminud või ma ei teagi, mis. Sugulased söövad viimasel ajal kõik jube vähe ja ei taha saia ega suhkrut. Peamine, mis läheb, on vein. Väga palju veini. Kusjuures ise ma veini ei joo.

Igatahes mõtlesin, et panen ausalt kirja, mis toimis ja mis mitte.

1) Sugulastega sünna
Lapsed ise tellisid minipitsasid, neid nad said ja need on alati head. PS Sobivad ka veini kõrvale!
Muu oleks põhimõtteliselt võinud olemata olla... Ok, õunaviilud söödi ka ära.
Hästi söödi ka ühe sugulast tehtud seeni juustutäidisega (vist portobellod) ja suitsukalaseguga täidetud rukkikrõpse.
Ise tegin vana head kolme kihiga peedisalatit, mis oli hea nagu ikka, aga julgelt pool jäi alles.
Siis proovisin ühe ameeriklase retsepti järgi ampse nimega sausage crescent rolls, mis oli TÄIELIK pettumus. Ok, ma ei saanud ega saa siiani aru, mida nad mõtlevad sausage'e all, mina kasutasin toorvorste, mille tükeldasin ja läbi praadisin. Tulemuseks mõtetus, maitsetu mõtetus, mille saab suvel kanadele sööta.
Siis proovisin ühe pereköögi retsepti järgi juustukuubikuid maapähklitega, mis olid  ok, aga kuivad. Võiks veel proovida, kui lisada muna. Ehk ka hapukoort, sel juhul muidugi ei saa neid kuubikutena lõigata.

Tort, mis eelmisel aastal ideaalselt õnnestus, ei kukkunud sel korral sugugi nii hästi välja, sest keedetud kondenspiima poes ei olnud, asendasin selle karamellipudinguga. Viga! Segu jäi täiega, täiega vedel!! Nõme, pettumus!
Edu saatis muidugi kirjut koera. Klassika. Alati. Igavesti.

Järeldus: tee hästi palju minipitsasid (pole üldse raske, kui kõik on ette tükeldatud), mingeid veini juurde sobivaid ampse (mida saab näpuga nokkida) ja kirjut koera. Ok, torti ka, aga sellist, mis kõvaks läheks!

2) sõpradega sünna.
Seekord oli hommikune sünna. Kõik oli vist kodus end korralikult putru täis tankinud, iga tahes söödi väga vähe. Olin teinud alati väga edukaid väikseid lihapirukaid, 1,5-kordse koguse. Tulemus: pool jäi järgi. Sellest pole küll hullu, sest neid on väga hea sügavkülmutada ja siis nt lõunaampsuks mõnele lapsele sisse sööta või püreesupi kõrvale haugata. ongi hea.
Siis tegin uhkeid tikuampse: viil kurki, viil heledat juustu, viiluke õhukest singi, tume juust ja kurgiviil. Tulemus: väga head olid! Aga enamik jäi järgi.
Viilutatud õunad: alati hitt, aga u 2/3 jäi järgi.
Kõrsikud: väga vähe söödi.
Magusaks: kirju koer. Seda söödi küll, aga vahel on rohkem söödud.

Nüüd aga geniaalne osa: kuna ma torti ei jõudnud teha, otsustasin osta poest jäätist ja lasta neil süüa nii palju jäätist, kui tahavad. Kaasa võtsin maasikamoosi, vahtrasiirupit ja värvilisi nonparelle. 14 lapse kohta ostsin 4 pakki jäätist: 2 vanilli, 1 šokolaadi ja ühe vanilli-karamelli pohlamoosiga. See oli ideaalne valik. Vanillid said täiesti otsa, teistest jäi õige pisut järgi. Lapsed leidsid, et nii ongi parem kui tort! Olen väga nõus! Geniaalne, lihtne, uudne.






teisipäev, 26. märts 2019

Haug juustu-koorekastmes

Täna valmis taas üks imeline kalaroog: ahjus küpsetatud haugifilee juustuga "Kalaraamatust" (100 rooga). Tegin retsepti järgi, vaid peterselli asemel kasutasin tilli, sest see oli mul minikasvuhoonest kenasti võtta. Juust ja koor, mmmmm, need teevad ju kõik asjad megaheaks. Kalamaitse jäi ka siiski alles!

Kõrvale serveerisin tumeda ja metsiku riisi segu, kurki, porgandisalatit. Imeline! Ja üsna kiire roog!

laupäev, 16. märts 2019

Kaerahelbepuder banaani ja šokolaadiga

Pereköögi vihikus on kirjas retsept nimega "Maiasmoka hommikune unistus". Olen seda varemgi vaadanud, aga on tundunud jube magus. Proovisime nüüd siiski ära.
Tegin 4 inimese jaoks kahekordse koguse, aga palju sai. Sõime tohutud portsud, aga ühe inimese jagu jäi kindlalt järgi. Nii et kui tavaline 5-inimese pere, siis on topeltports täpselt paras. Suhkrut ma küll ei suutnud nii palju panna, sest banaan ja šokolaad on ju isegi magusad, ja mul oli õigus. Vabalt võib panna ainult pool kogust suhkrut. Isegi sai magus! Seepärast serveerisin pohladega (sulasid kuuma pudru peal kenasti ära), natuke mustikaid ka juurde. Kasutasin kiirkaerahelbeid, sest teise variandina olid mul täisterakaerahelbed ja need tahavad ikka vähemalt pool tundi haududa, aga mul polnud nii kaua aega. 
Igatahes oli see parem kui arvasin ja lapsed leidsid küll, et seda võiks teinekordki teha.

Retsept 2-le.
2 dl kaerahelbeid
4 dl vett
1 banaan
25 g piimašokolaadi
0,5 dl pruuni suhkrut
näpuotsaga soola

Kuumuta vesi keemiseni, lisa kaerahelbed, suhkur ja sool. Keeda väiksel tulel 5 minutit aeg-ajalt segades. Tõsta kastrul tulelt, kata kaanega ja lase 3 minutit seista. Koori banaan ja purusta kahvliga. Haki või riivi śokolaad. Sega banaan ja šokolaad pudru hulka.

Bolognese kaste

See on roog, mille tegemiseks on vist sadu retsepte. Panen siia kirja ühe, mis oli tõesti ülihea. Kõik lapsed kiitsid, et see oli parim, mis nad on saanud.

Retsept põhines Rakvere Lihakombinaadi uuel tootel: spetsiaalselt bolognese kastmeks mõeldud hakklihasegul. Pakendil oli retsept olemas, mina veidi muutsin.

1 sibul
400 gr Bolognese kastme hakklihasegu
u 3 dl passeeritud tomateid (see vedel ollus, mitte purustatud tomatid, ehkki need sobivad kindlasti ka)
1 dl loomalihapuljongit
u pool purki (0,7 l purk) vanaema kuulsat suvekõrvitsaletšot

Tegemine lihtne:
prae sibul ja hakkliha, pane juurde tomat, puljong ja letšo, lase haududa u 30 min, aeg-ajalt segades. Juurde maitseaineid (pipar, mul oli ka mingi kuivatatud aedviljasegu, itaalia segau jms).

Serveeri muidugi pennedega - need lihtsalt on parimad.

Kaerahelbeahvatlus õuntega

Ülikiire ja ülihtne magustoit puhuks, kui poodi minna pole aega ja vahukoor on kodus olemas.
See on kaerahelbeahvatlus õuntega, olemas "100 rooga" magustoitude raamatus.
Minul oli kasutada õuna-kõrvitsapüreed, mis väga hästi sobis.

Nii palju veel, et sellest 6-le mõeldud kogusest saab ikka päris suured portsud! Sobiks väga hästi ka pidulikumaks puhuks.

Kuna netist kipuvad lingid vahel kaduma, kopin retsepti siia ringi:
50 g võid
3 dl kaerahelbeid
1/2 dl suhkurt
2-3 õuna
3 dl õuna-jõhvika või mõnda muud hapukat püreed
3 dl vahukoort
vaniljet või punši/likööri (ma ei pannud, tarbjaskonna seas on lapsi)

Sulata või pannil. Pruunista kaerahelbed võis nõrgal kuumusel pidevalt segades. Lisa suhkur.
Lase segul jahtuda. Koori ja puhasta õunad seemnetest. Lõika väikesteks kuubikuteks. Vahusta koor koos 1 spl suhkruga ja maitsesta vastavalt maitsele vanilli või alkoholiga. Paku magustoitu väikestes pokaalides või suures kausis. Põhja pane õunad või õunapüree, siis kaerahelbesegu ja peale vahukoor. Kaunista kaerahelbeseguga.

reede, 1. märts 2019

Kaalika-kartulipuder

See on nüüd üks põlvest põlve pärandunud retsept. Minu ema tegi seda üsna sageli, see on hea vaheldus tavalisele keedukartulile (mida ma teen järjest vähem, vast ainult mõned korrad kuus) ning hea võimalus lisada toidu sisse kaalikat. Mulle meeldibki selles roas eriti just kaalikas.

Kaalikat ja kartulid võtta enam-vähem pooleks. Lõigata umbes pöidlaotsasuurusteks tükkideks. Kõigepealt panna keema kaalikad, kui need on juba keema läinud ja mõni minut keenud, siis lisada kartulitükid. Kui viljad on peaaegu pehmed, kurna vesi. Sega veidi jahu piima või koorega (parim: 35% rõõsa koorega), vala potti, sega läbi. Lisa ka lusikatäis võid, natuke tilli, soola. Saadud roog on mõnusalt kreemine.

Meie perele see väga maitseb. Viimati sõime kõrvale seene-suitsulihakastet ja see oli ausalt üks parimaid toite maailmas üldse.